Padişahların Şifalı Suyu Yalova Kaplıcaları

Marmara denizi kenarında İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerden kısa sürede ulaşım ile Yalova termal otelleri için oldukça avantajlı bir konumda bulunuyor. Misafirler hem güneyinde bulunan dik yamaçlı, bol yeşillikli dağlar hem de denize aynı anda ulaşabilmem imkanı bulunuyor. Herşey dahil termal otellerde konaklayak olan misafirler termal konforunun yanında çevresinde Karaca Arboretum’u gibi birçok yeri ziyaret etme imkanıda buluyor.

Oluşumu M.Ö. 2000 yılında meydana gelen depreme dayanan ve eski çağlarda Pythia olarak adlandırılan Yalova Termal Suyu tarih içerisinde oldukça ilgi görmüştür. Osmanlı döneminde Padişahların Şifalı Suyu olarak adlandırılan Yalova Termal Kaplıcaları geçmiş tarihlerde de Selçuklu, Yunan, Roma gibi birçok imparatorluk tarafından da kullanılmıştır.

Kaynağından 66 derece olarak yer yüzüne ulaşan Yalova termal suyu özel sistemler ile soğutularak sağlık bakanlığı tarafından öncerilen 33-34 derece sıcaklığa kadar soğutularak termal otellerde konaklayacak olan misafirlere sunuluyor. Tesislere sunulan termal suyun İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan incelemede iç hastalıklara tedavisinde oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir. Yalova termal suyunun içerisinde sülfat, kalsiyum, sodyum gibi önemli mineraller bulunmaktadır. Ayrıca su içeriği ile hipotonik ve hipotermal maden suları sınıfında yer almaktadır.

Yalova termal otelleri ayrıca konaklayacak olan misafirlerine doktor hizmetide sunuyor. Böylece misafirler kaplıca kürlerini uygulamadan önce hem vücutlarının bu tedaviye uygunluğunu kontrol ettirebiliyor hem de kendileri için en olumlu etkiyi sağlayacak olan tedavi çeşidini seçme şansına sahip oluyor.

Yalova kaplıcalarının tarih boyunca değeri hep bilinmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk özel bir kanun çıkartarak Yalova kaplıcalarını koruma altına aldı ve bölgede bulunan tesislerin ter türlü işletme hakkını Sağlık Bakanlığı’na devretti.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.