termal otel afyon

Termal Kaplıcalar ve Termal Oteller

Kelime anlamıyla termal; kaplıca anlamına gelmekle birlikte yeraltından kaynaklanan şifalı sıcak suları ifade etmektedir. Sıcak su tedavisinin kullanılması çok uzun yıllardan bu yana tıpta tercih edilen alternatif yöntemlerden biri olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Birçok farklı hastalıkta önemli etkiler gösteren termal tedaviler, özellikle bu imkanlara sahip olarak konaklama ve günlük hizmetler veren tesislerde sunulmaktadır. Bu kapsamda termal oteller farklı seçenekler sunarak termal kullanıcıları için avantajlı fırsatlar oluşturmaktadır. Termal konaklama işletmelerinde belirli bir dönem boyunca devre mülk olarak veya istedikleri süreye bağlı olarak konaklayan müşteriler veya günübirlik olarak tesislerden faydalanılan müşteriler, sağlık kazanmak amacıyla tesislerde bulunan masaj, banyo, hamam, havuz ve içme gibi imkanlardan faydalanmaktadır.

Termal tedavi hizmetleri sunan konaklama işletmeleri kimi zaman devre mülk şeklinde oda kiralama gibi yöntemlere veya yarım pansiyon şeklinde belirli süreli kiralamalara yönelik hizmetler sunmaktadır. Belirli bir süre boyunca kalınabildiği gibi ucu açık bir şekilde istenildiği kadarda konaklanabilen tam pansiyon termal oteller hizmetleri dahilinde sıcak su, hamam, havuz, sabah kahvaltısı, restoran ve oda hizmetleri bulundurmaktadır. Turistik bir terim olarak tam pansiyon terimi; hizmet dahilinde oda hizmetleri, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin bulunması hatta bazı konaklama tesislerinde öğlen çayları ve günlük ikramların bulunması gibi bir hizmeti ifade etmektedir. Bu nedenle termal konaklama işletmelerinde sağlık tatili gerçekleştiren kişiler tarafından genellikle tam pansiyon hizmetler tercih edilmektedir.

Başlıklar

Sınırsız Hizmet İçin Herşey Dahil Termal Otelleri

Bazı müşteriler tarafından tatil programları gerçekleştirilirken deniz, havuz ve eğlence mekanları yanında kaplıca imkanlarından da yararlanmak istenebilir. Bu gibi bir durumda konaklama tesisi tercihi gerçekleştirecek müşteriler, genellikle herşey dahil termal oteller arasında bulunan alternatiflerden seçim yaparak konaklama işlemini ve tatil işlemini gerçekleştirmektedir. Tam pansiyon hizmetine benzer bir şekilde her şey dahil hizmet farklı bir noktada bulunmaktadır. Her şey dahil termal otellerde tam pansiyon gibi oda, yiyecek ve içecek hizmetleri, öğle ve akşam yemekleri ve sabah kahvaltısı dahil olmak üzere tamamen ücrete dahil bir şekilde sunulmaktadır. Ayrıca otellerde görülen farklılıklara göre ara öğünler bu hizmete dahil olabilirken belirli bazı yiyecek ve içecekler ücrete tabi de olabilir.

Farklı bir şekilde termal imkanlardan yararlanarak sağlıklı bir tatil geçirmek isteyen ve tatil süresince iyi bir dinlenme imkanı yakalayarak iş veya eğitim hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmek isteyen kişiler termal otel fiyatları için sürekli bir şekilde araştırma yaparak en doğru tercihi yapmaktadırlar. Çünkü termal kaplıcalar bazı mevsimlere göre farklı fiyatlarla hizmet vermekle birlikte doluluk oranları değiştiği için hizmet kalitesinin alınması noktasında da farklılıklar oluşabilir. Bu farklılıklara önem veren kişiler tatil rezervasyonlarını önceki dönemlerden gerçekleştirerek uygun fiyatlar ve ödeme koşullarıyla termal konaklama işletmelerinde konaklama gerçekleştirebilirler.

Türkiye Genelinde En İyi Termal Oteller

Türkiye, ılıca noktasında dünya sıralamasında bulunan ülkelerden biri olarak farklı coğrafi bölgelerde yer alan kaplıca suları ile önemli bir sağlık turizmi imkanına sahiptir. Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi gibi farklı bölgelerde bulunan birçok termal oteller, kaplıca sularının insanlar için farklı hastalıklara fayda oluşturmasını sağlamaktadır. Bu tesislerde bulunan imkanlardan faydalanan kişiler, hastalıklarına şifa bulma noktasında büyük bir şansa sahip olmaktadır. Uzun yıllardan bu yana Türkiye genelinde kurulan termal konaklama tesisleri her gün gelişerek farklı imkanlara sahip olmakta ve yüksek standartlarda hizmetler sunmaktadır.

Türkiye genelinde sağlık turizmi için farklı kentlerde bulunan kaplıcalardan faydalanmak isteyen müşteriler konaklama işletmeleri arasında seçim yaparken firmaların özelliklerine dikkat etmelidirler. Örneğin; Şanlıurfa’da yer alan Karaali Kaplıcaları ile Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları için hizmet sunan termal oteller arasında bulunan farklılıklar, bu kaplıcaların sularının sağladığı şifalar ile karşılaştırılmalıdır. Çünkü bu noktada önemli olan 2 ayrıntı bulunmaktadır. Bu ayrıntılardan birisi termal kaynağın sağlamış olduğu şifa, diğeri ise konaklama işletmesinin sağlamış olduğu imkanlardır. Özel olarak kaplıcanın sağlığa faydalarından istifade etmek isteyen kişiler ile konaklama işletmesinin imkanlarından faydalanırken bir yandan da termal hizmetlerden faydalanmak isteyen kişiler arasında konaklama tercihleri arasında da farklılık görülmektedir.

Farklı Avantajlar Sunan Termal Kaplıca Otelleri

Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan termal kaplıca otelleri müşterileri için farklı imkanlar sunarken hizmet kalitelerine yüksek önem göstermektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda çok kalabalık bölgelerde ve deniz kenarı sahil semtlerinde tatil yapmak yerine termal konaklama işletmelerinde tatil yapmayı tercih eden kişiler için huzurlu bir tatil imkanı sağlayan bu oteller, birçok farklı imkanlara sahiptir. Sahip olunan termal imkanlara bağlı olarak SPA hizmetleri, masaj hizmetleri, hamam, sıcak su banyoları ve fizik tedavi gibi birçok hizmet sunulmaktadır. Her ne kadar kaplıcalar yaşlılar için görünse de genç insanlar için de sağlık kazanma yolunda çok önemli bir noktadadırlar.

Bu noktada Türkiye’de bulunan farklı termal tesisler sahip oldukları su kaynağının mineral gücüne ve kalitesine bağlı olarak;

 • Romatizmal hastalıklar
 • Böbrek hastalıkları
 • Boyun ağrıları
 • Fıtık rahatsızlıkları
 • Deri hastalıkları
 • Mekanik ağrılar
 • Eklem ağrıları
 • Kırık ve çıkık tedavileri
 • Mide sorunları
 • Sinir hastalıkları
 • Kireçlenme
 • Yumuşak doku romatizması
 • İdrar yolu rahatsızlıkları gibi birçok rahatsızlığa şifa kaynağı olabilmektedir.

Bu hastalıkların tedavileri için suyun kullanımı yanında masaj terapileri ve belirli kür uygulamaları hastaların ve sağlıklı kişilerin yüksek bir fayda sağlamasına ortam oluşturmaktadır. Konaklama işletmelerinde sunulan; havuz, fizyoterapi, hidroterapi ve masaj gibi farklı imkanlar ile hamam hizmetleri; uzman kadrolar eşliğinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak verilirken bu imkanlardan sağlık ve huzur arayan herkes ve ayrıca devlet tarafından belirlenmiş anlaşmalara bağlı olarak emekliler gibi kişiler yararlanabilmektedir. Müşteriler için özel hizmetler sunan bazı tesislerde tekerlekli sandalye veya koltuk değneği gibi yardımcı araçlar kullanan hastalar için farklı geçiş sistemleri ve kolaylıklar oluşturulmaktadır.

Dünya Sıralamasına Giren Ege Bölgesi Termal Oteller

Dünya genelinde birçok farklı ülkede bulunan termal kaynaklar arasında Türkiye’de özellikle Ege Bölgesi’nde yer alan termal kaynaklar farklı özelliklere sahiptir. Özellikle Ege bölgesinde var olan Afyon Gazlıgöl termal kaynakları gibi yüksek mineral içerikli ve birçok hastalığa iyi gelen kaynaklar birçok insan tarafından yurtiçi ve yurtdışından ziyaret edilmektedir. Bu gibi ziyaretlerde Afyon termal otel fiyatları noktasında avantajlı bir şekilde rezervasyon yaptırabilen müşteriler yılın istedikleri döneminde sağlık tatili yapma imkanına sahiptir.

Sağlık, insanın hayatında en önemli olgu olarak hem korunması hem de kaybedildiği zaman tekrar kazanılması gereken bir değerdir. Bu noktada tıbbın belirli noktalara kadar ulaşabildiği tedaviler sonrasında kaplıca imkanlarından faydalanılması için Ege Bölgesi termal oteller gibi farklı mekanlardan faydalanılması gerekir. Bu konaklama işletmelerinde sunulan birçok farklı tedaviler, hastalıklar noktasında beklenmedik şekilde gelen şifalar oluşturabilir ve kimi zaman da tespit edilmemiş veya bilinmeyen hastalıkların iyileşmesini de sağlayabilmektedir. Bu gibi bir durumda kaplıca hizmetleri her insan için yüksek fayda sağlayan ve genellikle tercih edilmesi gereken hizmetlerdir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.