Balıkesir

Hem Ege hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan illerimizden biri olan Balıkesir, tarihte “Misya” olarak bilinmektedir. Doğal parkları, tatil yöreleri, hem tarım hem de hayvancılıkta ülkemizin en öncü şehirlerinden biri olan Balıkesir kaplıca ve termal otelleri ile de ülkemizin Afyon ve Yalova ile birlikte en önemli merkezlerinden biri konumundadır.

Balıkesir Gönen Kaplıcaları

Balıkesir termal turizminin başladığı nokta olan Gönen, termal su kaynaklarının doğru kullanılması sonucu önce Güneş Motel ardından Gönen Yıldız Otel’in açılması ile ününü tüm Türkiye ve dünyaya duyurmayı başarmıştır. Gönen Yıldız Otel, bünyesinde bulundurduğu profesyonel sağlık kadrosu ile balneoterapi, spa, wellness, fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin haricinde biyoenerji uzmanlarının çalıştığı ülkemizin en iyi termal otelleri arasında yer almaktadır.

Balıkesir Kazdağları

Mitolojideki adı İda olarak bilinen Kazdağları, bugün Balıkesir ile Çanakkale arasında bulunuyor olsa da her iki şehrin coğrafyasında da önemli yer tutmaktadır. Özellikle 90’lı yılların başlarında Edremit ve Altınoluk gibi tatil beldelerinin yoğun ilgi görmeye başlaması ile başlayan turizm sektörü, son yıllarda Venus Thermal Boutique Hotel, Laguna Thermal Resort, Ramada Resort, Aytaç Termal Otel, Hattuşa Vacation Club Kazdağları ve Kazdağları Thermal Spa gibi termal otellerin bölgede hizmet vermeye başlaması ile kış turizmi konusunda da ülkemizin en önemli noktalarından biri olmuştur.

Kazdağları, sayısız endemik bitki örtüsü ve vahşi yaşamın sürdürüldüğü ender bölgelerimizden biridir. Kazdağları için söylenen Sarıkız ve Hasanboğuldu efsaneleri, bugün dağın eteklerinde bulunan yarlarda halen gezilebilmektedir.

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Balıkesir şehir merkezinde şehrin Kurtuluş Savaşı sırasında ilk bağımsız meclisini kurduğu Alaca Mescit, Kuvayi Milliye Müzesi, Fatih Sultan Mehmet’in veziri Zağnos Paşa’nın kendi ismini taşıyan Zağnos Paşa Camii ve Külliyesi, Balıkesir Saat Kulesiyaklaşık 400 yıllık Eski Camii ve şehir meydanlarında bulunan Sultan Abdülhamid Han döneminde yaptırılan şadırvanlar mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Ayrıca şehrin tam merkezinde beylikler döneminde Balıkesir ve Çanakkale bölgesine hakim olan Karesioğulları Beyliği’nin bir adet türbesi bulunmaktadır.

Yaz Turizmi

Balıkesir’in Ege kıyılarında bulunan Altınoluk, Akçay, Ören, Ayvalık gibi tatil bölgeleri yaz aylarında günlük olarak 5 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ayvalık, şehrin en eski yerleşim birimlerinden biridir ve tarihi dokusunu bugün hala korumayı başarmış ender Ege yerleşimleri arasındadır. Ayvalık’ta bulunan Ali Bey Adası ile Ayvalık arasında yapılan köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinmektedir. Şehrin Marmara denizinde kalan kıyılarında ise Erdek, Marmara ve Avşa Adaları’na geçişin sağlandığı iki noktadan biridir.

Rahmi Koç Müzesi

Cunda yeni ismiyle Ali Bey Adası’nda bulunan Rahmi Koç Müzesi, Koç ailesi tarafından adada bulunan eski bir yel değirmeninin modernize edilmesiyle oluşturulmuştur. Bu müzede İsa ve Meryem Ana resimlerinin haricinde Hz. Muhammed’in hayatını anlatan bir el yazması da bulunmaktadır.

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda Adası’nın bir diğer tarihi olan Taksiyarhis Kilisesi, özellikle mübadele yılları ile birlikte kaderine terk edilmiş görünümü, define avcıları tarafından harabe hale getirilmesi nedeniyle uzun yıllar ziyarete kapalı tutuldu. Geçtiğimiz yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile bugün ziyarete açık durumdadır.

Manyas Kuş Cenneti

Balıkesir’in dünyanın dört bir yanından ziyaretçi alan en önemli noktalarından biri şüphesiz ki binlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Manyas Kuş Cenneti. Peyniri ile ünlü Manyas’ın hemen yakınında bulunan Manyas Gölü, her yıl binlerce kuş gözlemcisi ve bilim adamına ev sahipliği yapıyor.