Bursa Termal Oteller ve Kaplıcaları

Bursa kaplıcaları, şehir merkezinde olduğu kadar Oylat ve Mudanya gibi ilçelerde de yer almasıyla şehri tam bir termal merkezi haline getiriyor. Bursa termal otelleri, son yıllarda şehir merkezine açılan modern tesisler ile termal suların sağladığı şifayı şehir merkezinde de yaşamanızı sağlıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yıllarında Osmanoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Bursa, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun da ilk başkentidir. Tarihi olarak paha biçilemeyen bir değere sahip olan Bursa şehri, yeşil Uludağ’ın eteklerinde konumlanmış bir kültür başkenti olarak dikkati çeker. Günümüzde ülkemizin en çabuk ve köklü sanayileşme hamlelerinden birine sahip olan Bursa, Uludağ’ın eteklerinden ovaya doğru yayılım göstermiştir. Kış aylarında karın yağması ile Uludağ’da kayak turizminin yapıldığı Bursa’da aynı zamanda Mudanya ve İznik’te deniz ve göl havasını koklayabilirsiniz. Osmanlı’nın tarihi dokusunun korunduğu Cumalıkızık köyü ise her karesinde ayrı bir tarihi barındırıyor.

Oylat Kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları, Bursa ilinin ve ülkemizin bilinen en eski kaplıcaları arasında gösterilmektedir. Tarih boyunca bir şifa merkezi olarak kullanılan Oylat’ın şifalı termal suları, her dönemde hem Bursalı’ların hem de yurt dışından gelen yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Kapalı Çarşı

Bursa’nın tam ortasında yer alan ve en eski camiilerinden biri olan Ulu Camii’nin yanında yer alan Kapalı Çarşı, Osmanlı zamanından bu yana tarihi kervanların ticaret yolları üzerinde yer almış önemli bir ticaret merkezidir. Bugün dahi Bursa ekonomisinin en önemli kuyumcuları, ipek ve kumaş tüccarları burada ticaretini sürdürmektedirler.

Ulu Camii

Evliya Çelebi’nin deyimiyle Bursa’nın Ayasofyası olarak bilinen Ulu Camii’nin inşaatında ünlü gölge tiyatrosu karakterleri Hacivat ile Karagöz’ün de yer aldıkları bilinmektedir. Bursa’da gezilecek yerler açısından geniş çaplı bir listeye sahip olsa da Ulu Camii bu listenin en başında yerini almalı.

Koza Han

Tarihi Ulu Camii’nin hemen yanında yer alan Koza Han, Bursa şehir merkezinde yer alan en önemli kumaş ticareti yapılan yerlerden bir tanesidir. İçerisinde büyük bir avlu bulunan Koza Han, klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır. Bursa’yı gezerken Koza Han’ın avlusundaki çınarların altında bir soluk almak, o tarihi Bursa dokusunu yaşamak için iyi bir şans olabilir.

Yeşil Külliyesi

1419 yılında Sultan Mehmed Çelebi tarafından inşaa ettirilen Yeşil Külliyesi, Yeşil Camii ve Yeşil Türbesi’nden oluşmaktadır. Sekizgen mimarisi ile dikkati çeken Külliye, şehrin çevreye en hakim tepelerinden birine konumlanmıştır.

Cumhuriyet Caddesi

Bursa’nın en eski ve hareketli caddelerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi, Bursa’da ne yapılır sorusunun da yanıtını veriyor. Bursa’nın tarihi sokaklarını derinden hissedebileceğini cadde aynı zamanda Kapalı Çarşı’ya ev sahipliği yapıyor. Bursa’nın merkezinde konaklamak isteyenler için en ideal Bursa otelleri de bu caddede yer alıyor.

Emir Sultan Camii

Yeşil Külliyesi’nden sağa doğru baktığınız gördüğünüz tepede konumlanmış olarak karşınıza çıkan Emir Sultan Camii, Bursa’nın en önemli tarihi merkezlerinden biri. Şehir manzarasını izlemek isteyenler için de iyi bir nokta olan Emir Sultan Camii, Osmanlı döneminin en canlı iç mimari örneklerini de içinde barındırıyor.

Cumalıkızık

Sokakları, tarihi dokusunun korunmasıyla tam bir Osmanlı köyü olarak dikkati çeken ve televizyon dizilerine ev sahipliği yapan Cumalıkızık Köyü, eski konaklardan oluşan naif bir Anadolu köyü. Köyün popülerleşmesiyle birlikte tarihi doku bozulmadan eski konaklar elden geçirilerek butik oteller haline getirilmiş. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan bu yana hayatın sürdüğü bilinen köy yaşayan bir tarihe sahip.

Misi Köyü

Nilüfer Çayı’nın iki yakasına yerleşmiş Misi Köyü, Bursa’nın merkezine yakın Rum köylerinden bir tanesi. İki bin yıllık tarihi dokusuyla dikkat çeken Misi Köyü, Bursa seyahatinizin en çarpıcı noktalarından biri olmaya aday.

Faydalı Bilgiler

Mudanya ve Trilye gibi son dönemin en gözde tatil merkezlerini de sınırları içerisinde barındıran Bursa, ülkemizin termal turizminde önemli noktalardan birisi olarak bilinmektedir. Tarihi Bursa kaplıcaları, ülkemizin bilinen en eski kaplıca merkezleri arasında yer almasının yanında sayısız hastalığa şifa dağıtmaktadır.

Termal turizm için Bursa’yı tercih etmek isteyenler için kaliteli ve dünya standartlarında hizmet sunan Bursa termal otelleri en iyi alternatifler arasında yer alacaktır.

Uzman doktorların kontrolünde uygulanan termal tedavi yöntemleri, fizik tedavi süreçleri, spa, sauna ve wellness gibi aktiviteler Bursa’da bulunan termal otellerde en doğru ekipman ve uygulamalarla her yıl binlerce hastaya şifa dağıtmaktadır.