Kızılcahamam’da Nereleri Mutlaka Görmelisiniz?

Bolu ve Çankırı arasında Ankara’ya bağlı termal suyu ile ünlü olan Kızılcahamam ilçesinde gezilecek yerleri sizin için derledik. Aileniz ya da sevdikleriniz ile geçireceğiniz bir termal tatil ile tüm yorgunluklarınızdan kurtulma imkanına Kızılcahamam termal otelleri ile sahip olacaksınız. Peki, Kızılcahamam’da termal havuzların tadını çıkartmanın dışında neler yapabilir, nerelere gidebilirsiniz?

Kızılcahamam’da Yeşil Sizleri Karşılayacak

Doğasında Bolu ve Karabük’e olan yakınlığı nedeni ile yeşilin bolca bulunduğu ilçe olan Kızılcahamam şehir gürültüsünden uzakta, doğa ile iç içe bir Kızılcahamam herşey dahil termal oteller ile tatil keyfini çıkartabileceksiniz.

Bölge tarihinde neredeyse her anında yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Şifalı suları ile ünlü olan Kızılcahamam kaplıcaları Lidyalı’lardan hititlere kadar birçok farklı medeniyet tarafından da şifa kaynağı olarak kullanılmış.

Termal Tatil Dışında Kızılcahamam’da Neler Yapabilirsiniz?

Üç tarafını çevreleyen ormanları ile doğa tutkunları ve adrenalin severler için birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Kızılcahamam’da aileniz ile birlikte keyifli zamanlar geçirebileceğiniz birçok aktivitede bulunuyor.

Soğuksu Milli Parkı Sizi Doğanın Tüm Güzelliklerini Sunacak

Üç tarafı ağaçlar ile kaplı dediğimiz Kızılcahamam’da bulunan Soğuksu Milli Parkında doğa yürüşü ve piknik yapabilir ayrıca spor aktivitelerine katılabilirsiniz. Girişin ücretsiz olduğu park içerisinde yemek yiyebileceğiniz cafe ve restoranlarda bulunuyor.

Bölgenin En İlginç Yeri Abacı Peri Bacaları

Siz peri bacalarının sadece Nevşehir’de olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kızılcahamamında görülmeye değer güzellikte 5000 metrekare alan üzerinde bulunan tarihinin M.Ö. 1700 yıllarına kadar dayandığı düşünülen peri bacaları bulunuyor.

Alicin Manastırı

İlk gördüğünüzde aklınıza Sürmene Manastırı gelsede tarihi ondan çok daha eskiye dayanmaktadır. Vadinin yamacında 70 metre yüksekliğe inşa edilmiş olan Alicin Manastırı Roma imparatorluğu döneminde bir süre sığınma alanı olarakta kullanılmış. Daha çok dağcılık tecrubesi olanların ziyaret ettiği Alicin Manastırı, Kızılcahamam bölgesinin mutlaka görülmesi gereken güzellikleri arasında yer alıyor.

Mahkemeağacin Köyü

Mağaraları ile ünlü olan Mahkemeağacin Köyü bir zamanlar bölgenin merkezi olarakta kullanılmış. Köyün altında bulunan mağalar ilk Hristiyanlar tarafından inşa edilmiş ve Roma imparatorluğu tarafından da sığınak olarak kullanılmış. Günümüzde ise yapıaln restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilere açıldı.

Ağsar Kalesi

Diğer adı ile Gavur Kalesi olarak bilinen Ağsar Kalesi yaklaşık 300 metre yükseklikte bölge vadisine hakim bir tepede bulunuyor. İlk çağlarda inşa edildiği tahmin edilen Ağsar Kalesi, Osmanlı döneminde de karakol olarak kullanılmış.

Başköy Kalesi

Kızılcahamam ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Başköy Kalesi, Roma döneminde volkanik kayaların oyulması ile inşa edilmiştir. Beş katlı olan yapı Osmanlı tarafından da bir süre üs bölgesi olarak kullanılmış.

Oruç Gazi ve Kırmızı Ebe Türbeleri

Anadolu’nun Türk-İslam ülkesi olmasında büyük bir paya sahip olan Kırmızı Ebe ve Oruç Gazi Türbeleri Taşlıca Köyü’nde bulunuyor. Rivayete göre Alaaddin Keykubat Başköy kalesini fethetmek için yola çıktığında taşlıca köyünde dinlenmek için mola verir. O sırada Kırmızı Ebe ve oğlu olan Oruç Gazi Keykubat’ın askerlerine ayran ikram eder. Kırmızı Ebe ayranı askerlerin mataralarını doldurmaları için bir taş oluğa döker. Askerler mataralarını doldurmalarına rağmen olukta bulunan ayran hiç azalmaz. Sultanın kulağına giden bu olayın ardından Sultan olaydan etkilenir ve bölgenin topraklarını Kırmızı Ebe ve oğlu Oruç Gazi’ye bağışlar.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.