termal oteller, kaplıcalar, kaplıca turları

Kaplıca Turları

Sağlık Turizmi Kapsamında Kaplıca Turları

Turizm, sadece yaz tatilleri veya kış tatilleri noktasında belirli konaklama işletmelerinin sunmuş olduğu eğlence ve dinlenme imkanları ile sınırlı bir düzeyde sunulan hizmetler olarak algılanmamalıdır. Çünkü turizm noktasında farklı alternatifler arasında; yurt dışı turları, gezi programları veya sağlık turizmi gibi alternatifler bulunabilir. Sağlık turizmi, genellikle şifa kaynağı bulunan bölgelere gerçekleştirilen seyahatler ve bu bölgelerde yapılan konaklamalar ile gerçekleştirilir. Sağlık turizmi noktasında şifa kaynağı oluşturan başlıca etmenlerden birisi kaplıcalardır. Bu bölgelere gerçekleştirilen sağlık turizmi seyahatleri kaplıca turları adıyla düzenlenen tur programları olarak bilinir. Bu programlar sayesinde bölgede bulunan termal kaynaklardan faydalanılırken ayrıca konaklama işletmesinin sunmuş olduğu dinlenme ve eğlenme aktivitelerinden faydalanılır.

Türkiye’de gerçekleştirilen termal turlar genellikle Ege Bölgesi’nde bulunan yüksek şifa içeren kaplıca kaynakları kullanılarak gerçekleştirilir. Bu kaplıca suları birçok farklı şifa sağlarken kullanım noktasında da değişik uygulamalar görülür. Bu uygulamalar arasında termal suların kullanılmasıyla; SPA tedavileri, hidroterapiler, fizyoterapiler, hamam, havuz ve masaj uygulamaları yer alır. Bu uygulamaların gerçekleştirilmesi amacıyla konaklama işletmeleri bünyesinde Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş fizyoterapistler ve hekimler hizmet verirken tüm koşullar fiziksel ve niteliksel standartlara göre oluşturulmuştur. Nitelikli bir şekilde oluşturulmuş hizmetler sayesinde bu konaklama işletmelerinde müşterilerin en üst derecedeki faydayı alması sağlanır. Her müşteri konaklama işletmelerinin tam pansiyon veya her şey dahil hizmetlerinden faydalanabilecek şekilde karşılığını ödeyerek hizmet alma hakkına sahiptir.

Termal Hotel Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlık turizmi noktasında bireysel olarak kendi imkanları ile tatil yapmak isteyen kişiler termal otel seçimi yaparken belirli noktalara dikkat ederek konaklama işletmelerini seçmelidir. Tercih edilen konaklama işletmeleri, sunmuş olduğu imkanlar ile birlikte zengin bir çerçeveye sahip olmalıdır. Sadece belirli bir oda hizmetinin verilmesi ile birlikte sıcak su imkanlarından faydalanma şansı tanıyan konaklama işletmeleri sınırlı hizmetleri ile birçok ihtiyacın karşılanması noktasında masraflar yapılmasına ve yorgunluklara neden olmaktadır. Oysaki Türkiye genelinde Ege Bölgesi gibi birçok farklı bölgede yer alan kaplıca kaynakları üzerinde kurulmuş olan termal konaklama işletmeleri yarım pansiyon veya tam pansiyon hizmetler sunarak müşterilerine avantaj oluşturmaktadır.

Kaplıca turizmi noktasında gerekli otel seçimi yapılırken nitelikli bir şekilde birçok farklı konaklama işletmesi arasından seçim yapılmasını sağlayan firmalar otellerin hangi imkanlara sahip olduğu noktasında karşılaştırma şansı sunmaktadır. Bu sitelerden ve firmalardan faydalanarak doğru bir termal hotel seçimi gerçekleştiren kişiler bütçelerine uygun olarak yatak, kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği, SPA hizmetleri, hamam kullanımı, havuz, plaj ve masaj gibi hizmetlerden faydalanabilirler. Ayrıca fiziki olarak farklı engellere sahip olan ve tekerlekli sandalye veya protez gibi yardımcı elemanlar kullanan kişiler kaplıca hizmetlerinden faydalanırken kendileri için kolaylık oluşturan işletmeleri seçmelidirler. Bazı işletmeler müşterileri için giriş-çıkış, oda ulaşım ve kaplıca hizmetleri ulaşım noktasında özel tasarımlar gerçekleştirmektedir.

Avantajlı Hizmet İçin Termal Oteller

Konaklama işletmeleri seçim noktasında doğru bir tercih gerçekleştirmek ve en iyi hizmeti almak isteyen müşteriler genellikle termal oteller arasından seçim yaparak kaliteli hizmet alma şansına sahip olmaktadır. Otel seçimi noktasında farklı imkanlara sahip işletmeleri bir arada sunan bir sistem sayesinde belirlenmiş özelliklerle birlikte istenilen şekilde seçim yapılabilmektedir. Genellikle ilerleyen yaşlarda kaplıca hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler, ulaşım noktasında ve hizmetlerin kullanılması noktasında rahatlık oluşturan işletmeleri seçmektedirler. Bu işletmeler profesyonel hizmetleri ile birlikte müşteriler için uygun fiyatlar ve avantajlı ödeme koşulları oluşturmaktadır.

Genel olarak doğa ile iç içe bulunan termaller sadece sıcak su kaynağı barındırarak değil çevre şartları ile de sağlıklı bir koşul oluşturmaktadır. Bu nedenle termal tesisler noktasında seçim yapılırken çevre şartları sayesinde ormanlık alan, deniz manzarası, temiz hava ve açık spor alanları bulunduran işletmeler seçilmektedir. Bu gibi işletmelerde günlük olarak belirli bir programa uyum sağlanarak tatil süresi boyunca sağlık kazanabilir ve hastalıklara yönelik olarak şifa bulunabilir. Hastalıkların şifaları için sadece kaynak sularının kullanılması değil bu sularla uygulanan masaj ve terapi uygulamaları içinde avantaj sağlayan termal tesisler kullanıcılarına nitelikli bir hizmet sunmaktadır. Bu nedenle sayılan tüm imkanlara sahip olan ve en uygun fiyatlar ile hizmet veren oteller müşterileri için avantaj oluşturmaktadır.

Ege’nin Kalbinde İzmir Termal Otelleri

İzmir, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olarak hem şehir turizmi hem deniz turizmi hem de sağlık turizmi noktasında önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin 3. büyük şehri olarak çok büyük imkanlara sahip olan ve zengin kültürü ile birlikte birçok insana kucak açan İzmir, özel olarak birçok bölgesinde de kaplıca turizmi imkanları taşımaktadır. İl merkezinde veya ilçelerde bulunan İzmir termal oteller lüks bir şekilde konaklama sağlarken sağlık noktasında da büyük fayda oluşturmaktadır. Örnek olarak il kapsamında bulunan merkezi konumdaki Balçova ilçesinde yer ala termal tesisler, sunmuş oldukları hizmetlerle tam bir kalite oluşturmaktadır. Özel olarak müşterileri için evcil hayvan kabul eden ve mevsim koşullarına bağlı olarak açık alanlarda da hizmet veren tesisler, sabah kahvaltısı ile son bulan bir hizmet sunmaktadır.

İzmir gibi özel bir şehirde termal tatil gerçekleştirmek isteyen kişiler lüks hizmetler sunan büyük bir otelde konaklama sağlayarak otelin masaj, sauna, kapalı havuz, hamam, açık havuz, SPA merkezi, bar, restoran, kafeterya ve buhar odası gibi birçok farklı imkanından faydalanabilirler. Benzer şekilde İzmir genelinde yer alan Balçova ve Çeşme Ilıca gibi bölgelerdeki termal tesisler de sunmuş oldukları yüksek imkanlarla huzurlu bir tatil ve sağlık kaynağı oluşturmaktadır. Bu tesislerde konaklama sağlayan kişiler hem İzmir’in eşsiz güzelliklerine şahit olmak da hem Ege Denizi’nin sıcak sularından hem de Ege bölgesinin kaynak sularından faydalanmaktadır.

Kalitesini İspat Eden Balıkesir Termal Otelleri

İzmir kadar nitelikli bir şekilde termal tesislere sahip olan diğer kentlerden birisi de Balıkesir şehridir. Balıkesir, bir yandan Marmara bir yandan Ege kıyılarına açılan ilçeleri ile birlikte büyük bir kent olarak birçok kaplıca tesisine sahiptir. Genel kapsamda Güre, Gönen ve Sındırgı ilçelerinde yer alan Balıkesir termal oteller farklı kalitelerde hizmetler sunmaktadırlar. Özellikle il genelinde çok önemli hizmetler sunan termal konaklama işletmeleri, müşterileri için aile odaları ve özel odalar sunarken ayrıca odalarda 2+2 ve 3+1 konaklama imkanları sunmaktadır. Yarım pansiyon hizmetlerde akşam yemeği ile başlayan konaklama çıkış günündeki sabah kahvaltısı ile son bulmaktadır.

Bu gibi özel niteliklere sahip olan ve doğa ile iç içe bir şekilde hizmet sunan Balıkesir otelleri, aynı şekilde 5 yıldızlı konforla da hizmetler sunmaktadır. Balıkesir‘de kaplıca kaynaklarından faydalanırken bir yandan Kaz Dağları’nın muhteşem havası ve eşsiz plajlardan da faydalanan müşteriler otel seçimlerini yaparken termal otel listesinde bulunan nitelikli işletmeler arasında tercihlerini gerçekleştirebilirler. Öncelikle sahip oldukları bütçe planlamasına göre yarım pansiyon, tam pansiyon ve her şey dahil hizmetler arasında değişen konaklama işlemlerinden birini seçerek ulaşım yöntemleri noktasında gerekli hizmeti sağlayan firmalar üzerinden hizmet alabilirler.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.