Yalova’ya Gidip Bu Yerleri Görmeden Ayrılmayın

Yalova kaplıcaları ile ünlü olsa da gezilebilecek birçok farklı yeride bulunuyor. Tarih ve doğa ile bütünleşmiş olan Yalova kentinde yalova her şey dahil termal otellerinizde konaklarken birçok farklı yeri gezerek tatilinizi daha cazip hale getirebilirsiniz.

Yürüyen Köşk

İsmet paşa mahallesinde bulunan köşkün hikayesi ismi kadar ilginç. Mustafa Kemal Atatürk, Yalova sevgisi ile bilinir. Buraya 1927 yılında yaptığı bir ziyarette çınar ağacı dikkatini çeker ve altında bir süre dinlendikten sonra yanındakilere “Buraya bir köşk yapacaksınız” der. Mustafa Kemal Paşa’nın emri derhal yerine getirilir ve 1929 yılında köşkün yapımı yamamlanır. Bir süre sonra farkettilerki rüzgarlı havalarda çınar ağacının dalları köşke zarar veriyordu. Dalların kesilmesi düşünülsede Mustafa Kemal Atatürk’ün doğa sevgisi nam salmıştı o nedenle kimse cesaret edemedi. İzin almak istendiğinde ise Atatürk ağacın kesinlikle kesilmeyeceğini köşkün biraz kaydırılacağını söyledi. Atatürk’ün emri ile yetkililer köşkün etrafını kazarak ray döşediler ve köşkü 5 metre sola kaydırdılar. Sizlerde Yalova ziyaretinizde Yürüyen Köşk’ü görmeden gitmemelisiniz.

Sudüşen Şelalesi

Yalova’nın Termal ilçesi Üvezpınar köyüne 8 km uzaklıkt bulunan Sudüşen Şelalesi, serin suyu ve temiz havası ile sizlere adeta cennet gibi bir ortam yaşatıyor. Doğanın sessizliği ile birlikte su sesleri ve kuş cıvıltıları arasında ruhunuzu dinlendirebilecek bir yer Sudüşen Şelalesi. Mutlaka uğramalısınız.

Delmece Yaylası

Yalova’nın Çınarcık ilçesi Teşvikiye beldesinde bulunan Delmece Yaylası ilçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yaylaya ulaşım esnasında sizleri birçok farklı ağacın bulunduğu bir ortam karşılayacak. Stres atmak ve şehirlerin boş uğultusundan kurtulup biraz olsun doğanın sessizliğini yaşamk istiyorsanız, Delmece Yaylası sizin için iyi bir seçim olabilir.

Açık Hava Müzesi

Yalova şehir merkezinde bulunan ve 2003 yılında hizmete giren açık hava müzesi Roma, Bizans ve Osmanlı’y ait birçok eseri barındırmaktadır. Yolunuz düşerse tarihte kısa bir yolculuğa çıkartabilecek bu durağa mutlaka uğramalısınız.

Erikli Şelalesi

Yalova’nın Çıkarcık ilçesi Teşvikiye kötüne 6 km uzaklıkta bulunan Erikli şelalesi temiz havası, buz gibi suyu ve yeşilliği ile içinizi huzur dolduracak. Burya ulaştığınızda birdaha büyük şehirlerin uğultulu yaşantısına dönmek istemeyeceksiniz.

Kara Kilise

Yalova Çiftlikköy’de bulunan Karakilise Helenoplis’den günümüze kadar ulaşmıştır. Daha önce Roma İmparatorluğu tarafından hamam olarakta kullanılan Kara Kilise günümüzde oldukça tahrip olsada hala görülmeye değer bir yapı olarak misafirlerini bekliyor. Bu kilisede yapılan kazıdan çıkan eserler İstanbul Müzesinde sergilenmiştir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.