Kaplıca nedir ? Kaplıcalar hangi hastalıklara iyi gelir?

Tarih boyunca tüm medeniyetlerin alternatif tıp uygulamaları arasında yer alan kaplıcalar, ülkemizin volkanik coğrafi yapısı nedeniyle hemen her bölgemizde yer almaktadır. Halk dilinde magma tabakası yakınlarında ısınarak madensel tuz ve minerallerden zenginleşen kaynak sularının yeryüzüne çıktığı noktaya ılıca adı verilir. Ilıcaların üzerine yapılan tesislere ise kaplıca adı verilmiştir.

Anadolu’da özellikle Roma İmparatorluğu ve Bizans döneminden bu yana kullanılan kaplıcaların en bilinenleri Yalova termal ve Gönen kaplıcalarıdır. Osmanlı döneminde de kullanılagelen kaplıcalar, çok eski zamanlardan bu yana pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Başlıklar

Kaplıcaların faydaları nelerdir? Kaplıcalar hangi hastalıklara iyi gelir?

Kaplıca suları, çinko, demir, sülfat, karbonat, kalsiyum, silisyum gibi yeryüzünün alt katmanlarında bulunan pek çok minerali bünyesinde barındıran değerli su kaynaklarıdır. Su sıcaklığının yeryüzüne çıktığı noktalarda farklılık gösterdiği bilinmekle birlikte her ılıcanın içeriği de farklıdır.

Sıcak su terapileri günümüzde balneoterapi olarak adlandırılır. Balneoterapi esas olarak kaplıcalardan faydalanmak üzerine dayalıdır. Kaplıcalar içerikleri ve sıcaklıklarına göre romatoid artrit, Sedef gibi cilt hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızları gibi pek çok hastalığa iyi gelmekte, henüz tam olarak tedavisi bulunmayan bazı rahatsızlıkların ise palyatif tedavileri için kullanılmaktadır.

Kaplıca ile Wellness ve Spa tedavileri

Gündelik şehir yaşamının yorgunluğu, artan stres ve hava kirliliği gibi etkenlerle kişinin daha enerjik hissetmesini ve ruhen tam bir rahatlama ve iyi hal durumunu yaşamadı haline Wellness denir. Wellness uygulamaları tüm dünyada termal oteller veya tesislerde balneoterapi ve spa uygulamaları ile sağlanmaktadır.

Bu yardımcı uygulamalar sayesinde kişinin kan dolaşımı hızlanır, bu sayede hücrelere daha doğru oksijen iletilmesi sağlanarak organizmanın daha sağlıklı olarak çalışması sağlanmış olur. Kan dolaşımının düzgün bir ritimde ilerlemesi ile günlük yaşamda daha enerjik ve daha konsantre bir yaşam döngüsü sağlanır ve kişinin yaşam konforu artmış olur.

Spa ve Wellness ile iskelet sistemi problemleri, kas ağrıları ve yorgunluğun önüne geçilerek kişinin psikolojik olarak da daha rahat hissetmesi sağlanır.

Kimler kaplıcalara gitmeli? Kaplıca seçimi neye göre yapılmalı?

Kaplıca kürleri, herşeyden önce kişinin rahatsızlığına yönelik başvurulacak bir yöntemse mutlaka doktor kontrolünde önerilmeli ve uygulanmalıdır.

Hastalığınızın türüne göre uygun içerik ve sıcaklıktaki kaplıca suları tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki her insanda hastalıkların seyri aynı değildir. Bu nedenle öncelikle kaplıcaların kesin tedavi yöntemi olmadığı, modern tıp ile birlikte yardımcı tedavi uygulamaları arasında yer aldığı unutulmamalıdır.

Romatizmal hastalıklar, mide bağırsak ve karaciğer problemleri, böbrek taşı ve böbrek rahatsızlığı bulunanlar, özellikle cilt hastalıkları, saçlı deri hastalıkları bulunanlar, inme veya felç gibi durumlarda fizik tedavi ihtiyacı bulunan hastalar doktor gözetiminde kaplıca tedavilerinden yararlanabilirler.

1 Yorum

  1. avatar

    […] Kaplıca nedir ? Kaplıcalar hangi hastalıklara iyi gelir? […]

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.