Kral Midas’ın Kızını İyileştiren Afyon Termal Suyu

Ülkemizin en önemli termal turizm merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar hem termal suyunun yeterliliği hem de kolay ulaşıma sahip olması nedeni ile önemli bir yere sahiptir. Kara, demir ve hava yolu ile ulaşımın sağlanabildiği Afyonkarahisar öellikle 2000 yılından sonra termal turizm konusunda büyük bir sıçrama yaşadı. Sandıklı, İhsaniye ve Bolvadin ilçerinde birçok termal tesisin bulunduğu Afyonkarahisar, ilçelerinin kolay ulaşıma sahip olması nedeni ile de kısa sürede termal turizm konusunda gelişme yaşamıştır.

Kaplıca ve termal otel dendiğinde ilk akla gelen şehirlerden biri olan Afyon termal otelleri konusunda oldukça geniş bir olanak imkanına sahip.

Afyon’da hangi kaplıcalar bulunuyor?

Afyon bölgesinde birçok sıcak su kaynağı bulunsada bunların birçoğu termal turizm için kullanılamıyor. Kimyasal içerik ve ulaşım açısından kullanılabilir olan kaplıcaları sıralacak olursak Gecek Kaplıcaları, Ömer Kaplıcaları, Sandıklı Kaplıcaları, Gazlıgöl Kaplıcaları ve Bolvadin Heybeli kaplıacları bulunmaktadır. Afyon termal otelleri arasında müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda farklı hizmetler ve kaliteler sunan termal oteller arasında, isterseniz beş yıldızlı termal otellerde konaklayabilir isterseniz daha uygun olan kaplıcaları tercih edebilirsiniz.

Gazlıgöl Kaplıcaları ve Kral Midas’ın Dünyalar Güzeli Kızı

Afyon şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Gazlıgöl kaplıcaları ülkemizin en şifalı suları arasında sayılmaktadır. Bölgenin tarihi ise oldukça eskilere dayanmaktadır.

Efsaneye göre Kral Midas tanrıdan en çok bir kızı olmasını dilemektedir. Gece gündüz tek arzusu olan bir kız çocuğu için tanrıya yalvaran Kral Midas’ın bu isteği kabul olur. Adını Suna koyduğu kız çocuğu büyür, güzelleşir ve tüm ülkenin gözünü alamadığı bir güzelliğe bürünür. Neden olduğu bilinmez dünyalar güzeli Suna’nın tüm vücudunu çıban sarar. Güzelliği ile ülkenin dilinden eksik olmayan Suna her geçen gün güzelliğini daha da kaybeder. Suna hem bu duruma hem acılara daha fazla dayanamaz ve kendini yollara atar. Midas kızının ardına gözcüleri takar. Suna’nın yolu Afyonkarahisar’a kadar uzanmıştır. Bölgede bir süre dinlenmek için duran Suna, içmek için su ararken otların arasında bir su görür ve kana kana suyu içtikten sonra kendini suya atar. Suna sudan çıktıktan bir süre sonra uyuya kalır. Suna bir süre sonra uyandığında şok olur. Tüm vücudunu saran çıbanlar iyileşmiştir. Bu durumu gören gözcüler onu alır ve Kral Midas’a götürür. Kızı Midas’a olanları anlattıktan sonra emir gelir ve bölgedeki suya bir hamam yapılır. Gazlıgöl kaplıcalarının suyu efsaneye göre Kral Midas’ın dünyalar güzeli kızı Suna’yı iyileştiren sudur.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.