Aydın’da Gezilecek Yerler

Ülkemizde tatil denilince aklımıza ilk gelen tatil yörelerinden olan Aydın gelir. Aynı zamanda termal otel cenneti olarak da bilinir. Memleketimizde en çok tatil açısından turist çeken illerimizin başında yer alıyor. Sizde yazın sıcağında plajlarda rahatlamak ve güneşin tadını çıkartmak istiyorsanız mutlaka Aydın’a uğramalısınız. Buraya geldiğinizde keşfetmek istediğiniz yerler olduğunda aşağıda sizler için hazırladığımız listeyi incelemeniz yeterlidir.

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın şehrimizde bulunan Aphrodisias Antik Kenti, günümüzde bu kadar çok kıymetli olmasında dünyaca bilinen rahmetli Türk arkeoloğu Kenan Erim’in yapmış olduğu hizmetleri sayesinde olmuştur.

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası Milli parkı, Güzelçamlı içerisinde yer alan ve Kuşadası’na yirmi sekiz kilometre mesafede bulunmaktadır. Küçük menderes ile Büyük Menderes arasında yer alan Dilek yarımadası, 500 milyon senelik menderesin bir yarısıdır. Aydın ilinde yer alan otelleri arayarak termal otel fiyatları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Milet Müzesi

Milet Müzesi 1973 senesinde faaliyete girmiştir. Daha çok Milet’de yer almış olan arkeolojik ürünlerin teşhirine yönelik inşa edilmiştir. Havuza sahip olan hol ile ve bu hole açılan bir adet büyük salon, diğeri de biraz daha küçük 2. salondan meydana gelir. Burada Milattan önce 15. yüzyıla has olan Miken seramikleri ile, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine mensup eserler yer almaktadır.

Kurşunlu Manastırı

İçerisinde yer alan kilisenin tavanının en mühim özelliği kresklerdir. Puta karşı olunan zamanlarda simgesel ve birbirinden güzel şekiller, dokuzuncu yüzyılın 2. yarısında, puta karşı olunan zamandan sonra ise, dinsel olaylar veya bireysel şekilde gösterilmiştir.

Forum Aydın

İnşası 2007 senesinde atılan Forum Aydın, Multi Turkey’nin Ege alanında 3. büyük yatırımı olarak insanların hizmetine sunuldu. Aydın ili ve etrafının en lüks alışveriş merkezi olan Forum Aydın, aşağı yukarı 20.000 öğrencisi olan Adnan Menderes Üniversitesi’ne yürüyüş uzaklığında, şehrin en işlek ticaret merkezi olan Adnan Menderes Bulvarı’na ise iki kilometre mesafede yer alır. Aydın Denizli otobanının her iki tarafından da rahatça görünen Forum Aydın’a otobandan da ulaşım her iki yönden de sağlanmaktadır.

Arpaz Kalesi

Nazilli ilçesine bağlı Esenköy’de yer alan firma, bir Karya şehri olan Harpasa Kalesi’nin yamaçlarında yer almaktadır. Birçok kaynaklarda bu bölgenin adı Arpaz Kulesi olarak da söylenmektedir. Akçay’a kadar devam eden ekilmiş araziyi içerisine alan büyük çiftliğin sahibi, Arpaz Beyleri önderliğinde 19. yüzyıl da temeli atılmıştır. Fakat bu bölgede 17. Ve 18. yüzyıllara ait, Osmanlı Dönemi’ne ait eserler de bulunmuştur. Bu sayede mevcut kalenin çok daha eski zamanlarda yapıldığı, daha sonra revize edildiği sanılabilir. Bu kale bir bey sarayı, ambar, ahırları ve tüm her şeyi ile bir şatoyu siimgeler. Kule, Arpazlı Hacı Hasan Bey’in, 2. Mahmut döneminde Rodos’tan çağırdığı sanatçılara yaptırmıştır.