Afyon’a Gidipte Bu Lezzetleri Denemeden Dönmeyin

Bir yere gidipte oranın yöresel yemeklerini yemeden olmaz. Anadolu’nun eşsiz yemeklerinin lezzeti Afyonkarahisar’da da sizleri bulacak.

Afyona gelip termal otelinize yerleştiniz. Herşey tamam şehri görmek gezmek istiyorsunuz o zaman aşağıdaki linkte hazırladığımız yazıyı okuyarak gezmek için birçok alternatif hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gezdiniz, herşey güzel gidiyor. Şimdi sıra yemekte. Afyonkasahisar termal tatil olduğu kadar yemekleri ile de sizleri memnun bırakacak bir şehrimiz.

Afyon’a gelip hangi yemekleri mutlaka tatmalısınız?

1- Çullama Köfte

Bölgedeki düğün yemekleri listesinin ilk sırasında yer alan çullama köfte ince bulgur, kıyma ve yumurta ile hazırlanan yapımı zahmetli olsa da yemesi bir o kadar keyifli olan bir yemek.

2- Mercimekli Bükme

İç harcunda mercimek bulunan ve daha çok Afyon yöresi ile anılan bükmeyi yemeden dönerseniz çok şey kaçıracağınızın garantisini verebilirim.

3- Ağzı Açık

Görünüşü biraz gürcü mantısını andırsa da hamur işleri arasında en favorilerden biri olan ağzı açık Şanlıurfa yönersinde de karşınıza çıkacak bir lezzet. Bölgeye göre ufak baharat farkları olsa da mutlaka denemeden gitmemelisiniz.

4- Afyon Sucuğu

Afyon deyince sucuk ilk akla gelen lezzetlerden oluyor. Hatta bölgede sucuk o kadar sahiplenilmiş ki tam 264 kangal sucuk ile avize yapıp sergileyen bir tesis bile bulunuyor.

5- Düğülü Haşhaş Tatlısı

Afyona gelip eve dönüş esnasında başına bir şey gelmemesi için birbir şekilde korumaya alınan taşımasının zor olduğu kadar yemesinin lezzetli olduğu bir tatlı. Mutlaka denemelisiniz.

6- Afyon Kaymağı

Sucuk ile nam konusunda yarışan Afyon Kaymağının lezzeti bölgede bulunan otlardan mıdır sudan bilinmez ama hiçbir yerdeki kaymağın tadına benzemiyor.

7- Paçık

Paça etinden yapılan paçık çorbası sarımsak, limon ya da sirke ile tüketilen mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.

 

1 Yorum

  1. avatar

    […] bir tatil ve sağlık için kür yapma fırsatına erişmiş olacaksınız. Bu konsept içerisinde Afyonkarahisar, Denizli, Nevşehir, Pamukkale, Yalova özel bir yere sahiptir. Birçok kaliteli oteli bünyesinde […]

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.