tuz odası

Tuz Odası Nedir? Tuz Odasının Faydaları Nelerdir?

Tuz, çeşitli alternatif elde etme yöntemlerine sahip değerli bir maddedir. Tuz, göller ve göletlerden elde edilebildiği gibi tarih boyunca mağaralardan da elde edilmektedir. Tuz mağaraları, şifalı atmosferleri ile sağlıklı yaşam merkezleri ile alternatif tıp uygulamalarına ilham kaynağı olmuştur. Zaman içerisinde tuz mağaralarının genel aurası ve atmosferinin insan sağlığına iyi geldiği ve bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı uygulama olarak kullanılabileceği ortaya çıkarılmıştır. Bugün termal oteller ve alternatif tedavi merkezlerinde uygulanan tuz odaları, bu mağaraların küçük prototipleri olarak tanımlanabilecek alternatif tedavi yerleridir.

Anti mikrobiyal özelliğinin yanında havaya salınan mikropartikülleri sayesinde solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere cilt hastalıklarına da iyi geldiği kanıtlanan tuz odaları, astım, nefes darlığı, kronik obstruktif akciğer hastalığı(KOAH) ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının uzun dönemli tedavisinde etkilidir.

Tuz Odası Nasıl Keşfedildi?

1840’lı yılların başlarında Polonyalı bilim adamı Dr. Felix Boczkowski’nin ilk kez deneyimlediği tuz madenindeki işçilerin akciğer hastalıklarına yakalanmadığı gerçeğinden yola çıkarak genişlettiği araştırmaları yaklaşık 40 yıllık bir bilimsel araştırmayı da beraberinde getirmiştir. Tuz mağaralarındaki bu ortamın ciddi oranda akciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği, bazı hastalıkların hiç oluşmadığının gözlemlenmesi üzerine tuz mağaraları, alternatif tıp merkezlerinde uygulamaya konulmuştur. İlk tuz terapisi merkezleri Rusya, Ukrayna, Slovakya, Pakistan, Romanya, Avusturya, Polonya ve Nahçivan gibi bölgelerde açılmıştır. Bu tedavi merkezleri özellikle astım ve koah hastalıklarında kullanılan alternatif tedavi merkezleri haline gelmiştir.

Ülkemizde yer alan termal tedavi tesisleri ve termal oteller de son yıllarda alternatif tıp uygulamalarına yer veren tedavi merkezleri haline gelmiştir. Profesyonel şekilde otellerde inşa edilen tuz odaları ile uygulanan tuz terapisi, son yıllarda kronik yorgunluk ve stres tedavisinde de rahatlatıcı wellness uygulamaları arasında yer almaktadır. Tamamen kimyasallardan arındırılmış olarak oluşturulan tuz odası ortamları, akciğer rahatsızlıklarına oldukça iyi gelmektedir. Termal oteller ve spa merkezleri sundukları tuz odalarında meydana getirilen mikroklima ortamları sayesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste hizmet vermektedir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.