Adını Timur’dan Alan Kızılcahamam Kaplıcaları

Adınında dahi bölgedeki termal suların etkisinin görüldüğü Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde şifalı sular her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bölgede bulunan suyun sıcaklığı tesislerde ortalama 47 derece olup özellikle safra ve mide rahatsızlıkları için oldukça etkilidir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan Kızılcahamam kaplıcaları suyu dünyanın sayılı suları arasında yer almaktadır.

Kızılcahamam Kaplıcalarının Tarihi

Tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan kızılcahamam kaplıcaları sağlık turizminin vazgeçilmezlerinden biri olan kızılcahamam kaplıcaları termal suyunun yanı sıra bölgenin doğası ile de oldukça dikkat çekmektedir. Tarihi kayıtlara göre 1402 yılında Timur’un bölgede 8 gün konaklaması ile kızılcahamam kaplıcaları bugünkü adını almıştır. Rivayete göre bölgedeki kaplıca suyu o dönem 80 dereceye kadar ulaşmaktaydı ve Timur’un suya ayağını sokması ile “Aman Kızılcahamam” diye bağırdığı ve o günden sonra bölgenin adının Kızılcahamam olduğu söylenir.

Kızılcahamam kaplıcaları hangi hastlıklara şifa kaynağı olmaktadır?

Bölgede bulunan termal su eklem rahatsızlıkları, romatizma, burkulma gibi rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca sinirsel rahatsızlıklar nedeni ile oluşan felç, çocuk felci gibi hastalıklarda kızılcahamam kaplıcalarının olumlu etki gösterdiği bilinmektedir. Spor sonrası oluşan kas ağrıları içinde kızılcahamam kaplıcaları suyu önerilmektedir.

Kadın hastalıkları, hormon bozuklıkları, gut ve bazı kısırlık türleri içinde kızılcahamam kaplıcaları suyunun şifa sunduğu söylenmektedir.

Uzmanlar depresyon, aşırı sinirlilik, zihinsel yorgunluk gibi problemleri olanlara kısa bir termal otel tatili önermektedir. Ankara ve çevre illerde yaşayıp stresli bir iş hayatınız var ise Kızılcahamam kaplıcaları’na uğramanız kısa bir sürede olsa stresten kurtulup rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kızılcahamam bölgesinde bulunan birçok termal otel misafirlerine hizmet vermektedir. Maddi durumunuza ve tatilden beklentinize göre birçok seçeneğin bulunduğu kızılcahamam kaplıcalarında ister kızılcahamam herşey dahil termal otellerde beş yıldızlı bir tatil yapabilir ve sınırsız imkanlar ile tatil deneyiminizi daha zengin hale getirebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. All fields are required.